Mobilna wystawa w centrum Bełchatowa

wystawa_harcerze-8937

Do 8 października można oglądać mobilną wystawę „Harcerki i harcerze w obronie Ojczyzny. Rok 1920". Na kilkudziesięciu planszach ustawionych na placu Narutowicza eksponowane są reprodukcje archiwalnych dokumentów i fotografii, przedstawiających udział harcerzy i harcerzy w wojnie polsko-bolszewickiej.

Z okazji 100. rocznicy Cudu nad Wisłą Chorągwie Łódzka i Mazowiecka ZHP przygotowały wspólną ekspozycję dokumentującą udział harcerzy i harcerek w działaniach frontowych wojny 1920 roku. Wystawa, która prezentowana jest w kolejnych polskich miastach, przyjechała do Bełchatowa. W samym centrum ustawiono 24 wielkoformatowych modułów, które w narracyjny sposób ukazują wkład harcerzy w zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej, zarówno na froncie, jak i w służbach pomocniczych, oraz sylwetki wybranych młodych bohaterów.

Na wystawę składają się m.in. materiały z archiwów państwowych i wojskowych, a także ze zbiorów prywatnych. Nawiązują one do najważniejszych wydarzeń z 1920 roku, w tym Bitwy Warszawskiej oraz innych działań wojennych prowadzonych na Mazowszu. Sporo miejsca poświecono także fenomenowi „orląt płockich". Przypomnijmy, że w heroicznej obronie Płocka udział brała także ludność cywilna. Kilka miesięcy po odparciu natarcia armii bolszewickiej na Płock, w kwietniu 1921 r., wśród odznaczonych przez marszałka Józefa Piłsudskiego obrońców znaleźli się właśnie płoccy harcerze: Jan Gołkowski, Stefan Górzyński, Klemens Jędrzejewski, czterokrotnie ranny Józef Kaczmarski, Wiktor Łebkowski, Stefan Łoś, Bohdan Maciejowski, Jan Wichrowski, Stanisław Wojciechowski, Jerzy Zapaśnik oraz najmłodszy kawaler Krzyża Walecznych 11-letni Tadzio Jeziorowski, a pośmiertnie odznaczenia nadano również - Antolkowi Gradowskiemu i Stefanowi Zawidzkiemu, którzy zginęli w trakcie walk o miasto.

Warto także w tym miejscu zaznaczyć, że do Armii Ochotniczej walczącej z bolszewikami zgłosiło się ponad 20 tys. harcerzy, a wiele oddziałów uzyskało prawo używania nazwy "harcerski", jak np. 6. Ochotniczy Pułk Harcerski; w dowód uznania dla zaangażowania i postawy tysięcy harcerzy w walce o niepodległość krzyż harcerski stał się jedyną cywilną odznaką dozwoloną do noszenia na mundurze wojskowym.

Projekt „Harcerki i harcerze w obronie Ojczyzny. Rok 1920" został przygotowany przez Chorągiew Łódzką ZHP i Chorągiew Mazowiecką ZHP we współpracy z Wydawnictwem Marron, a jest współfinansowany przez Fundację KGHM „Polska Miedź". Ekspozycję na placu Narutowicza w Bełchatowie będzie można oglądać do 8 października.

Źródło: UM Bełchatów