wersja testowa serwisu

Mieszkaniec Podlesia pomógł zatrzymać pijanego kierowcę. Nieodpowiedzialny mężczyzna miał ponad 3 promile alkoholu

policja

Odpowiedzialnością i czujnością wykazał się mieszkaniec Podlesia, który ujął pijanego kierowcę skody. 34- latek miał 3 promile alkoholu w organizmie oraz sądowy zakaz kierowania pojazdami. Za takie zachowanie grożą mężczyźnie poważne konsekwencje, łącznie z karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

20 czerwca 2020 roku o godzinie 21.30 oficer dyżurny bełchatowskiej policji otrzymał zgłoszenie o obywatelskim ujęciu nietrzeźwego kierowcy. Skierowani do miejscowości Podlesie w gminie Zelów policjanci zastali zgłaszajacego, który przekazał im nietrzeźwego kierowcę. Mundurowi ustalili, że zgłaszający zwrócił uwagę na przejeżdżającą obok posesji skodę. Sposób jazdy oraz zachowanie kierowcy wskazywało, że znajduje się on pod wpływem alkoholu. Kierujący osobówką w pewnym momencie zawrócił, a wtedy wpadł w ręce mieszkańca gminy Zelów, który natychmiast zareagował na zagrożenie. Doprowadził do zatrzymania pojazdu oraz zabrał kierowcy kluczyki wyciągając je ze stacyjki. O zdarzeniu telefonicznie powiadomił Policję. Na miejscu funkcjonariusze ustalili, że kierujący skodą, to 34 – letni mieszkaniec gminy Zelów, który miał w organizmie ponad 3 promile alkoholu. Dodatkowo okazało się, że nieodpowiedzialny kierowca, już wcześniej stracił prawo jazdy za „jazdę na podwójnym gazie" i posiada sądowy zakaz kierowania pojazdami. W tej sytuacji 34-latek teraz musi liczyć się z karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności oraz z wysoką grzywną.

Pamiętajmy - każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.

Dziękujemy czujnemu obywatelowi - świadkowi przestępstwa, za prawidłową reakcję i godną do naśladowania postawę. Dzięki takiemu zdecydowanemu działaniu, być może nie doszło do tragedii na drodze. Eliminowanie z dróg potencjalnych zabójców jest priorytetem. Reagujmy na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Dbajmy o wspólne bezpieczeństwo. Dzwoniąc pod numer 112, nawet anonimowo, można powiadomić najbliższą jednostkę Policji o każdym niepokojącym zdarzeniu. Policjanci sprawdzą każdy sygnał !

Źródło: KPP Bełchatów