wersja testowa serwisu

Magomedmurad Gadżijew Mistrzem Świata. Piotrkowski zapaśnik "pozamiatał" na macie w Oslo!

zapasy8
AKS Piotrków Trybunalski/ Facebook, UM Piotrków Tryb.

Zapaśnik Atletycznego Klubu Sportowego Magomedmurad Gadżijew wywalczył tytuł mistrza świata w stylu wolnym! Piotrkowski zawodnik podczas turnieju w Oslo triumfował w wadze 70 kg. To największy sukces w jego karierze i jedno z największych osiągnięć w historii piotrkowskich zapasów.

We wtorkowym finale Gadżijew pokonał rywala z Kirgistanu Ernazara Achmatalijewa 2:1. W całym norweskim turnieju zapaśnik AKS walczył bardzo pewnie i spokojnie, jak przystało na doświadczonego zawodnika, multimedalistę mistrzostw świata i Europy. W poniedziałek pokonał kolejno Brytyjczyka Nicolae Cojocaru 9:0, Chilijczyka Carlosa Romero 15:4, Gruzina Zurabiego Jakobiszwili 4:1 i w półfinale 4:2 Azera Turana Bajramowa.
Do tej pory w historii MŚ w stylu wolnym Polska wywalczyła 14 medali. Było to siedem srebrnych i siedem brązowych krążków. Teraz Gadżijew dopisał do tej statystki pierwsze złoto w historii.

- Jestem ogromnie szczęśliwy. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy mnie wspierają i dopingują, bo ten medal to także ich zasługa. Po nieudanym starcie na Igrzyskach Olimpijskich chciałem pokazać, że nadal stać mnie na bardzo dobre wyniki. W takim sezonie jak ten trudno jest dwa razy przygotować wysoką formę, ale dzięki trenerom i pozostałym osobom zaangażowanym w moje przygotowania, udało się tego dokonać – mówił świeżo upieczony mistrz świata w zapasach Magomedmurad Gadżijew,

- Murad od kilku lat jest częścią naszej piotrkowskiej zapaśniczej rodziny. Triumfuje regularnie dla Polski oraz Atletycznego Klubu Sportowego i Piotrkowa Trybunalskiego. Jest przykładem dla młodych piotrkowskich zawodników, a olbrzymią wiedzą, umiejętnościami i radami często się dzieli, co ma ogromny wpływ na przyszłości naszego klubu – mówił Marcin Cejnóg, prezes Atletycznego Klubu Sportowego.

Złoty medal mistrzostw świata to największe osiągnięcie w bogatej karierze Magomedmurada Gadżijewa. Oprócz krążka wywalczonego w Oslo, w barwach reprezentacji Polski jeszcze dwa razy stanął na podium czempionatu globu (Paryż 2017 – srebro, Nur-Sułtan 2019 – brąz) i pięć razy mistrzostw Europy (Rzym 2020 – złoto, Ryga 2016 – złoto, Nowy Sad 2017 – srebro, Kaspijsk 2018 – srebro, Bukareszt 2019 – brąz). W 2020 roku triumfował w zawodach Pucharu Świata w Belgradzie, zorganizowanych zamiast odwołanych z powodu pandemii mistrzostw świata. W sezonie 2017/18 przyczynił się do drugiego triumfu AKS Madej Wrestling Team Piotrków Trybunalski w Krajowej Lidze Zapaśniczej. Dwukrotnie był nominowany w plebiscycie Przeglądu Sportowego na Najlepszych Sportowców Polski.

Szansę na drugi w karierze medal mistrzostw świata ma inny piotrkowski zawodnik, Mateusz Bernatek. Wicemistrz globu z 2017 roku, w stolicy Norwegii wystąpi w swojej koronnej kategorii 67 kg i po raz pierwszy pojawi się na macie w sobotę, 9 października.