Kolejny krok w kierunku zielonej gospodarki w Bełchatowie

Zielona_gospodarka

Bełchatów zgłosił kilkanaście propozycji do realizacji w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Zgodnie z założeniami, mają być one wsparciem w programowaniu zasobów FST oraz tworzeniu Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji, nad którym właśnie pracuje Urząd Marszałkowski w Łodzi. Jest o co walczyć, mowa bowiem o 3,5 mld euro z funduszy europejskich, z których część może trafić dla naszego regionu.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST) to jeden z trzech filarów w ramach Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji. Celem tego europejskiego instrumentu jest pomoc regionom, które najmocniej może dotknąć transformacja energetyczna. Z zarezerwowanej na ten cel na lata 2021 – 2027 kwoty 10 mld euro, Polska ma otrzymać aż 3,5 mld euro.

- W związku z dążeniami Unii Europejskiej do zmiany gospodarki na neutralną dla klimatu, przed naszym miastem stają nowe i duże wyzwania. Sprawiedliwa Transformacja to dla Bełchatowa ogromna szansa. Wierzę, że do województwa łódzkiego popłyną środki z tego mechanizmu i dzięki nim będziemy mogli pracować nad efektywną transformacją gospodarczą, społeczną i środowiskową Bełchatowatłumaczy prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

Jednym z warunków przyznania wsparcia w ramach FST jest przygotowanie Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji, który przedstawi zarys procesu transformacji obszaru węglowego. Województwo Łódzkie jest w trakcie opracowania dokumentu. Marszałek Grzegorz Schreiber powołał specjalny zespół, w pracach którego aktywnie uczestniczy prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska. Chodzi o wypracowanie takich rozwiązań, które jak najlepiej będą odpowiadać potrzebom naszego regionu.

- Jestem przekonana, że przy wytężonej pracy zespołu, jak i przy współpracy z przedsiębiorcami zrzeszonymi chociażby w Regionalnej Izbie Gospodarczej a także Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, uda się wypracować odpowiednie dla naszego miasta rozwiązania – dodaje prezydent Czechowska.

Bełchatów przesłał kilkanaście propozycji do realizacji w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Dotyczą one głównie inwestycji w rozwój małych i średnich przedsiębiorstw oraz tworzenia nowych miejsc pracy i szkoleń związanych z koniecznym przebranżowieniem. Ale nie tylko. Miasto przygotowało także projekty rozwiązań w zakresie ochrony środowiska oraz walki z niską emisją i zanieczyszczeniami przemysłowymi.

źródło: UM Bełchatów