Jeśli opłacasz dobrowolne składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe lub zdrowotne - od stycznia też musisz mieć profil na PUE

IMG_1008

Od 1 stycznia 2023 roku każdy, kto jest płatnikiem składek, będzie miał ustawowy obowiązek posiadania aktywnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, ale także tych osób, które odprowadzają składki na dobrowolne ubezpieczenie emerytalno-rentowe lub dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. 

Obowiązek założenia profilu na PUE dotyczy także osób, które zatrudniają „nianie" na podstawie umowy uaktywniającej.

Dotychczas obowiązek posiadania profilu na PUE mieli jedynie płatnicy odprowadzający składki za więcej niż 5 ubezpieczonych. Od stycznia profil na PUE będą musieli mieć także Ci przedsiębiorcy, którzy opłacają składki za mniej niż 5 osób lub sami za siebie. Warto zauważyć, że obowiązek posiadania profilu na PUE będzie uważany za spełniony, jeżeli płatnik do swojej roli płatnika na PUE upoważni księgowego lub pracownika biura rachunkowego.

Żeby aktywować indywidualne konto na PUE ZUS, należy najpierw założyć profil na PUE, a następnie potwierdzić tożsamość zakładającego profil. Można to zrobić samodzielnie, czyli założyć konto online i następnie je potwierdzić przy pomocy profilu zaufanego poprzez bankowość elektroniczną, za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, e-podpisu czy ePUAPu. Profil można także założyć i potwierdzić go korzystając z pomocy pracowników ZUS na salach obsługi klientów Zakładu oraz podczas e-wizyty w ZUS, na którą można się umówić korzystając z naszej strony internetowej zus.pl.

Na PUE ZUS zalogowało się już ponad 10,8 mln użytkowników. Każda grupa klientów na portalu PUE ZUS ma specjalną zakładkę ( np. profil ubezpieczonego, świadczeniobiorcy lub płatnika), która ułatwia obsługę spraw. Szczegółowe informacje i usługi na wybranym profilu różnią się w zależności od roli, w jakiej klient kontaktuje się z Zakładem.

Płatnicy składek mogą na przykład dokonać rozliczeń z ZUS przez bezpłatną, internetową aplikację e-Płatnik na PUE. Mogą też dowiedzieć się o osobach zgłoszonych przez siebie do ubezpieczeń, o elektronicznych zwolnieniach lekarskich swoich pracowników i stanie bieżących rozliczeń z Zakładem. Przez PUE można też składać dokumenty zgłoszeniowe, zapytania i wnioski, np. bardzo popularny wśród płatników wniosek o zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek. Posiadanie profilu na PUE ZUS pozwala też na zdecydowanie szybszą komunikację płatnika z instytucją niż tradycyjna forma kontaktu.

Płatnicy, którzy chcą zapoznać się z funkcjonalnością PUE ZUS, mogą skorzystać z bezpłatnych szkoleń on-line na temat PUE organizowanych przez Zakład , a także dyżurów telefonicznych ekspertów ZUS. Informacje o szkoleniach i dyżurach telefonicznych dostępne są na stronie internetowej zus.pl, w zakładce Szkolenia i Wydarzenia.