wersja testowa serwisu

Gmina Kluki: Jakie są wyniki referendum? Czy wójt zachowa stanowisko?

Gmina Kluki: Jakie są wyniki referendum? Czy wójt zachowa stanowisko?

W niedzielę, 13 czerwca mieszkańcy gminy Kluki głosowali w referendum, nad odwołaniem obecnej wójt Renaty Kaczmarkiewicz. Głosowanie we wszystkich trzech obwodowych komisjach wyborczych - Klukach, Parznie i Kaszewicach - ruszyło punktualnie o 7.00 rano. Lokale zamknięto o 21.00. Jak głosowali mieszkańcy gminy? Czy Renata Kaczmarkiewicz zachowa stanowisko, czy będzie musiała się pożegnać z fotelem wójta? Na razie mamy nieoficjalne wyniki referendalnego głosowania.

Organizatorzy referendum organizując procedurę odwołania obecnie rządzącej Renacie Kaczmarkiewicz zarzucają między innymi: nieracjonalne wydawanie gminnych pieniędzy, brak współpracy z Radą Gminy czy niewłaściwe gospodarowanie budżetem, którego przykładem było to, że gmina Kluki musiała zwrócić około 350 tys. zł, jakie gmina dostała z "janosikowego plus".

Od 07:00, w niedzielę 13 czerwca, mieszkańcy gminy Kluki mogli wyrazić w referendum swoją opinię na temat przyszłości wójt Kaczmarkiewicz. Na karcie do głosowania zadano następujące pytanie:

Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Renaty Kaczmarkiewicz Wójta Gminy Kluki, przed upływem kadencji?

Można było zaznaczyć jedną z dwóch odpowiedzi: TAK lub NIE.

Mieszkańcy poszli do urn wyborczych w trzech komisjach wyborczych: w Klukach (sołectwa Kluki, Osina, Podwódka, Ścichawa, Żar), Parznie (mieszkańcy sołectw: Cisza, Imielin, Parzno, Roździn, Strzyżewice, Wierzchy Kluckie) i Kaszewicach (mieszkańcy sołectw Kaszewice, Kuźnica Kaszewska, Nowy Janów, Trząs, Zarzecze, Żelichów).

Lokale wyborcze zostały zamknięte o godzinie 21:00. Jak zagłosowali mieszkańcy gminy Kluki?

Na oficjalne zliczenie kart do głosowania przyjdzie nam poczekać co najmniej do północy. W tej chwili przekazujemy wstępne, PODKREŚLAMY nieoficjalne wyniki, które wskazują, że do urn poszło ponad 800 mieszkańców. To oznacza, że procedura referendum nie pozbawi stanowiska Renaty Kaczmarkiewicz, bo by było ono ważne, musiało w nim wziąć udział co najmniej 1368 osób. 

Jak rozłożyły się głosy w poszczególnych komisjach? Wstępne wyniki wskazują, że najwyższa frekwencja była w komisji w Klukach - tam swój głos oddało niespełna 400 mieszkańców. Około 350 wyborców wrzuciło głos do urny w Kaszewicach. Najmniej, bo ponad 70 osób zagłosowało w lokalu w Parznie.