Gmina Kleszczów: Jeszcze tylko kilka dni na udział w spisie próbnym

family-4962873_960_720

W Gminie Kleszczów od 1 do 30 kwietnia jest prowadzony spis próbny. Ze względu na epidemię koronawirusa mieszkańcy gminy nie mogą liczyć na wizytę rachmistrzów, którzy wypełnią za nich formularze spisowe. Obowiązek udziału w spisie próbnym najłatwiej jest wypełnić metodą samospisu internetowego.

Więcej informacji na temat spisu można uzyskać na stronie internetowej https://spis.gov.pl/. Przejrzysty przewodnik informuje, w jaki sposób możemy prawidłowo wypełniać rubryki formularza spisowego.

„Samospisu internetowego można dokonać na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełniając wymagane dane w aplikacji, dostępnej na stronie internetowej GUS pod adresem https://spis.gov.pl. Każda osoba dokonująca samospisu jest uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym. Aplikacja na bieżąco sygnalizuje, czy respondent właściwie wypełnia pola.

Ważne, aby wszystkie udzielane odpowiedzi na pytania formularza odnosiły się do momentu krytycznego spisu, tj. stanu na dzień 31 marca 2020 r. o godzinie 24:00.

Samospisu może dokonać jedna dorosła osoba z mieszkania (która zaloguje się pierwsza) za wszystkie osoby w mieszkaniu lub osoby dorosłe spisują się samodzielnie.

Uwaga: Dzieci poniżej 18 roku życia powinny być spisane przez rodziców lub opiekunów. Dane dotyczące osób nieobecnych przekazują osoby pełnoletnie wspólnie z nimi zamieszkałe.

Szczegółowy wykaz pytań wraz z definicjami, wyjaśnieniami i przykładami odpowiedzi zawiera interaktywna instrukcja metodologiczna dostępna na stronie logowania do aplikacji do samospisu https://spis.gov.pl" – to fragment informacji, zawartych na wspomnianej stronie.

Formularz elektroniczny składa się z trzech części. Pierwsza z nich dotyczy ustalenia adresu zamieszkania oraz osób zamieszkałych pod tym adresem i ich relacji rodzinnych. Druga część formularza odnosi się do warunków mieszkaniowych. Odpowiadamy w niej na takie kwestie, jak: własność mieszkania i tytuł prawny, wielkość mieszkania, sposób ogrzewania i rodzaj stosowanego paliwa lub źródła energii w mieszkaniu, własność budynku i rok jego oddania do użytku, informacje na temat przyłączy doprowadzonych do budynku.

W części trzeciej, która dotyczy kwestionariuszy osobowych, każda ze spisywanych osób posiada swój indywidualny formularz. Odpowiadamy w nim na pytania o: kraj urodzenia i obywatelstwa, miejsce i adres zamieszkania, przebywanie za granicą, stan cywilny i związki niesformalizowane, wykształcenie, narodowość – przynależność narodowa lub etniczna, język używany w domu, wyznanie religijne, niepełnosprawność, wykonywanie lub posiadanie pracy, przyczynę nieposzukiwania pracy, charakterystykę pracy, poszukiwanie pracy. Na pytania wrażliwe istnieje możliwość odpowiedzi „nie chcę odpowiadać na to pytanie".

„W trakcie pracy z formularzem elektronicznym kontrolowana jest poprawność wprowadzanych informacji. Procedury kontrolne uruchamiane są automatycznie podczas przechodzenia do następnego pytania. W przypadku błędu, który koniecznie należy poprawić, wyświetla się komunikat o błędzie na czarnym tle w dolnym lewym rogu ekranu. Ponadto w sytuacjach, kiedy dane wymagają sprawdzenia, wyświetlają się komunikaty oznaczone pomarańczową czcionką" – czytamy na stronie https://spis.gov.pl.

Po prawidłowym wypełnieniu wszystkich części formularza należy zakończyć formularz spisowy wciskając przycisk „Zakończ". Wtedy wpisane dane zostaną automatycznie przesłane do bazy danych GUS, a na ekranie pojawi się komunikat „Samospis został zakończony. Dziękujemy za wzięcie udziału w spisie próbnym przed Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021." Następnie należy zaznaczyć „Zakończ spis" i potwierdzić zakończenie.

Jeśli się okaże, że zamieszczony przewodnik „Jak prawidłowo wypełnić aplikację spisową?" oraz „Instrukcja wypełniania aplikacji spisowej w drugim spisie próbnym przed NSP 2021" (oba dokumenty do pobrania ze strony https://spis.gov.pl/) okażą się niewystarczające, albo pojawią się problemy techniczne trudne do przebrnięcia można zadzwonić na infolinię GUS (tel. 22 279 99 99 wew. 8). Linie telefoniczne są czynne codziennie od 8:00 do 20:00 oraz w weekendy od 8.00 do 20.00.

źródło: UG Kleszczów