wersja testowa serwisu

Zmiana granic gminy Kleszczów: Urzędnicy chcą znać opinie mieszkańców! Ruszają konsultacje społeczne

wojewoda
Urząd Wojewódzki w Łodzi

Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński wystąpił do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o zmianę granic gminy Kleszczów na rzecz gminy Bełchatów. Zmiana ta miałaby dotyczyć obrębu Wola Grzymalina. W praktyce chodzi o teren, na którym obecnie działa Elektrownia Bełchatów. 

Wniosek o zmianę granic to w całości inicjatywa Wojewody Łódzkiego, ale warto podkreślić, że Tobiasz Bocheński występując o zmianę granic gminy Kleszczów, podnosi obecnie te same argumenty, które dwa lata temu wysuwała Gmina Bełchatów. W 2019 roku to właśnie samorząd zaproponował zmianę granic najbogatszej gminy w kraju, a w konsekwencji wypracowanie takiego mechanizmu, który pozwoli na równomierny rozwój okolicznych gmin. 

To, czy postulat Wojewody Łódzkiego trafi pod obrady Rady Ministrów, rozstrzygnie się w najbliższych miesiącach. 

- Obecnie na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, rozpoczynamy proces konsultacji społecznych w tej sprawie - informują gminni urzędnicy.

Zgodnie z Zarządzeniem wójta gminy Bełchatów, konsultacje ruszą 20 września 2021 roku i potrwają do 18 października 2021 roku. 

- W ich ramach mieszkańcy Gminy Bełchatów otrzymają do wypełnienia ankietę, w której wypowiedzą się, czy popierają wniosek o zmianę granic, czy też są mu przeciwni. Ankieta ta będzie do pobrania na naszej stronie internetowej, a wypełnioną można będzie przesłać na dedykowany adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ankietę rozpowszechniać, a następnie odbierać od mieszkańców będą także sołtysi przy wsparciu radnych. Druki dostępne będą też w siedzibie urzędu oraz w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez Gminę Bełchatów - informują pracownicy UG Bełchatów