Do bełchatowskich szkół wraca blisko 7 tysięcy uczniów! Jak na ich przyjęcie przygotowane są placówki?

awka
Pexels

Już w najbliższy czwartek do szkół i przedszkoli wrócą uczniowie. W miejskich placówkach uczyć się będzie blisko 7 tys. dzieci w ponad 300 oddziałach. Przygotowania do nowego roku szkolnego miasto prowadziło przez dwa wakacyjne miesiące, wszystko po to, by uczniowie mieli zapewnione dobre oraz bezpieczne warunki do nauki.

- Inaugurację nowego roku szkolnego jak zawsze poprzedziliśmy intensywnymi wakacyjnymi przygotowaniami. Jeśli chodzi o rekrutację, to dla wszystkich uczniów i przedszkolaków przygotowaliśmy bogatą ofertę edukacyjną, uwzględniającą zarówno ich predyspozycje, jak i zainteresowania. Dużą wagę przywiązujemy także do zapewnienia młodym bełchatowianom odpowiednich warunków edukacyjnych i opiekuńczych. Dlatego też praktycznie w każdej szkole i przedszkolu w ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy wykonywaliśmy prace porządkowe, konserwatorskie oraz drobne naprawy. W kilku przeprowadziliśmy większe remonty. Zadbaliśmy również o doposażenie pracowni, co z pewnością pozwoli jeszcze lepiej rozwijać umiejętności naszych uczniów – podkreśla wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politański.

Najwięcej dzieci, bo blisko 5 tys., zasiądzie w ławkach ośmiu szkół podstawowych. W dziewięciu przedszkolach opiekę zapewnioną będzie mieć 1,4 tys. najmłodszych bełchatowian, zaś w III Liceum Ogólnokształcącym uczyć się będzie niemal 500 uczniów. 

- W nowym roku szkolnym 2022/2023 w naszych szkołach naukę podejmie też ok. 120 uczniów z Ukrainy. Liczba ta jest ruchoma, ponieważ część naszych gości wyjeżdża z Bełchatowa, inni natomiast przyjeżdżają. Dzieci będą uczyć się razem z dziećmi polskimi. Jestem przekonany, że ułatwi im to asymilację oraz pozwoli na lepszą integrację z naszą lokalną społecznością – dodaje wiceprezydent Politański.

W prowadzonych przez miasto placówkach funkcjonować będzie ponad 300 oddziałów. Podobnie, jak w latach poprzednich, także i w tym nadchodzącym, na lekcjach informatyki, języków obcych oraz wychowania fizycznego klasy będą dzielone na jeszcze mniejsze grupy. Bełchatowscy uczniowie będą mogli również korzystać ze świetlic szkolnych, licznych zajęć dodatkowych oraz kół zainteresowań. Miejskie szkoły swoim wychowankom zapewnią także zajęcia logopedyczne, rewalidacyjne, rewalidacyjno-wychowawcze i spotkania z pedagogiem.

Uczniowie szkół podstawowych będą mieć zapewniony dostęp do darmowych podręczników. Nowe książki otrzymają uczniowie klas III i VI, zaś materiały ćwiczeniowe wszyscy uczniowie podstawówek. Na ten cel miasto pozyskało ok. 430 tys. zł dotacji (z czego nieco ponad 25 tys. zł przeznaczono na zakup materiałów dla uczniów z niepełnosprawnościami).

Okres wakacyjny szkoły miejskie szkoły i przedszkola wykorzystały na przeprowadzenie remontów oraz prac konserwatorskich. Mowa m.in. o malowaniu ścian w szkolnych pomieszczeniach, wymianie zużytego sprzętu, naprawach stolików, krzeseł, a także innego wyposażenia. Tam, gdzie było to potrzebne, przeprowadzone zostały także większe roboty, np. naprawy dachów w SP 4, 12 i 13, modernizacja i przebudowa bloku kuchennego w Dziewiątce czy naprawa dźwigu towarowego w PS nr 1. Część prac prowadzona będzie jeszcze po pierwszym wrześniowym dzwonku – jak budowa placu zabaw przy IPS nr 3. W planach jest również remont sanitariatów w SP nr 12. Dodatkowo miasto szykuje się do kolejnego dużego zadania. Chodzi o uporządkowanie dojazdu do Szkoły Podstawowej nr 4, tak aby był on bezpieczny, a liczba miejsc parkingowych wystarczająca.

Podobnie, jak w latach ubiegłych, pracownicy Wydziałów Oświaty oraz Inżynierii i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Bełchatowa, strażnicy miejscy i policja przeprowadzili kontrolę wszystkich placówek pod kątem bezpieczeństwa. Sprawdzano oznakowanie ulic oraz przejść dla pieszych, czy jest ono prawidłowe i widoczne – zarówno dla dzieci, jak i kierowców. Wynik kontroli pokazał, że w pobliżu miejskich szkół i przedszkoli jest bezpiecznie.We wrześniu okolice placówek oświatowych będą też częściej monitorowane przez strażników miejskich.

Źródło: UM Bełchatów