Czarny bocian znaleziony na podbełchatowskim polu pod okiem specjalistów! Czemu ptak nie odleciał na zimę? Co wykazały badania?

bocian5
Nadleśnictwo Piotrków Trybunalski/ Facebook

W połowie listopada został znaleziony w polu kukurydzy na terenie powiatu bełchatowskiego i natychmiast trafił pod specjalistyczną opiekę pobliskiego Leśnego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Kole. Czarny bocian, bo o nim mowa, nadal przebywa pod czujnym okiem leśników z Nadleśnictwa Piotrków Trybunalski. Poza troską o nieboraka, pracownicy ośrodka podjęli się znalezienia przyczyny, dla której ptak nie był w stanie odlecieć do ciepłych krajów. 

Przypomnijmy, czarny bocian, będący zdecydowanie rzadziej widziany niż jego kuzyn bocian biały, został znaleziony 15 listopada zeszłego roku. Ze wstępnych danych już wówczas było wiadomo, że osobnik został zaobrączkowany 28 czerwca na terenie Nadleśnictwa Turek, następnie przebywał w okolicach Sochaczewa, gdzie sygnał satelitarny się urwał. Wyczerpany, znaleziony na polu kukurydzy w okolicach Bełchatowa przez rolnika, który pierwszy nakarmił głodnego młodzieńca szybko został przetransportowany do Koła, gdziezapewniono mu do wiosny bezpieczną miejscówkę. 

Leśnicy odrazu zapowiedzieli, że ptak przejdzie szereg profilaktycznych badań, między innymi dlatego, by móc określić przyczynę jego pozostania na zimę w Polsce. Jak się okazuje pracownicy Leśnego Ośrodka prześwietlili bocianowi skrzydła, właśnie w nich upatrując podstawowego problemu zdrowotnego uniemożliwiającego daleki lot. Co wiadomo o wynikach?

- Zdjęcia RTG skrzydeł nie wykazały zmian chorobowych, ptak jest w dobrej kondycji, bo waga w chwili dostarczenia to 3200 g. Nasz zespół naukowy ma nadal nierozwiązaną zagadkę. Bocian czuję się dobrze i spokojnie czeka w Leśnym Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Nadleśnictwa Piotrków, do wiosny - piszą pracownicy Leśnego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Kole.

Wszystko wskazuje więc na to, że opiekunom czarnego bociana nie uda się ustalić przyczyny i powodu dla którego bocian pozostał na zimę w Polsce. To zagadkowe przezimowanie pozostanie chyba już na zawsze tajemnicą skrzydlatego bohatera badań. 

Wklej tutaj kod osadzenia...