Strażacy z powiatu bełchatowskiego ćwiczyli na zamarzniętych akwenach wodnych

1e25938a-85b1-46ad-a619-2af38bd58cbe

W ostatnich dniach odbyły się ćwiczenia z ratownictwa lodowego strażaków z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie na zbiorniku wodnym Wawrzkowizna.

Strażacy ćwiczyli techniki dojścia po pokrywie lodowej i ewakuacji osób poszkodowanych, pod którymi załamał się lód. Z uwagi na sprzyjające warunki pogodowe, które doprowadziły do roztopów i niskiej nośności pokrywy lodowej, ćwiczenia były prowadzone w bardzo realistycznych warunkach. Pokrywa lodowa była tak krucha że nie można było dojść do osoby poszkodowanej bez odpowiedniego zabezpieczenia ratowników, oraz wykorzystania odpowiednich technik poruszania się, lub sprzętu specjalistycznego.

Obecnie na akwenach wodnych panują warunki w których nie należy wchodzić na pokrywę lodową, gdyż jest to bardzo niebezpieczne. Mimo ostrzeżeń, co roku w wyniku załamania się lodu na rzece lub jeziorze ginie kilkadziesiąt osób. Od 1 stycznia 2021 roku straż pożarna interweniowała 59 razy na akwenach, niestety 23 osoby straciły życie a 46 odniosło obrażenia.

Co zrobić kiedy widzimy jak pod kimś załamał się lód:

  1. Należy niezwłocznie powiadomić służby ratownicze pod numerem alarmowy 112 lub 998, o zaistniałym zdarzeniu, i podać dokładne miejsce dojazdu.
  2. Następnie należy nawiązać kontakt z osobą poszkodowaną z bezpiecznego miejsca, uspokoić ją, żeby nie wykonywała żadnych gwałtownych ruchów powiadomić, że służby ratownicze są w drodze.
  3. Jeśli jest to możliwe podać lub rzucić osobie poszkodowanej dostępny przedmiot który pomoże unosić się na wodzie. Należy unikać wchodzenia na pokrywę lodową, chyba że lód jest stabilny a osoba wpadła do przerębla wyciętego wcześniej. Po pokrywie lodowej przemieszczamy się w pozycji leżącej czołgając się.
  4. Nigdy nie należy podawać ręki lub próbować wyciągnąć rękoma osobę znajdującą się w wodzie samemu, gdyż osoba poszkodowana ratując swoje życie może nas wciągnąć do lodowatej wody. W takim przypadku używamy wszelkich dostępnych przedmiotów takich jak szalik, gałąź, aby je podać poszkodowanemu i pomóc wydostać się z wody. Jeśli osoba ta kilka minut przebywała w lodowatej wodzie nie będzie w stanie już samodzielnie utrzymać podanego przedmiotu. W takim przypadku uspokajamy nadal i czekamy na przybycie służb ratowniczych.

W przypadku wydostania sie na brzeg należy pamiętać o zabezpieczeniu termicznym osoby poszkodowanej, w miarę możliwości rozebrać z przemoczonych ubrań i okryć suchą kurtką lub kocem do momentu przybycia służb ratowniczych.

Opracował : Oficer prasowy KP PSP Bełchatów

Zdjęcia : Oficer prasowy

Zobacz zdjęcia: