Bełchatowska "Ósemka" szkołą pełną ciepła! Uczniowie zdobyli pierwsze miejsce w ogólnopolskim badaniu

318422914_7599736893423090_3137561323248230769__20221208-101737_1
UM Bełchatów

Szkoła Podstawowa nr 8, jako jedyna w Bełchatowie, otrzymała tytuł „Szkoły pełnej ciepła". Placówka zajęła również pierwsze miejsce w ogólnopolskim badaniu wiedzy o energii i cieple. Podczas podsumowania projektu e-Lekcje Ciepła, prezydent Mariola Czechowska wręczyła uczniom edukacyjne albumy i dyplomy.

Oficjalne podsumowanie projektu e-Lekcje Ciepła odbyło się we wtorek, 6 grudnia. W ramach tego ogólnopolskiego programu uczniowie z Ósemki dowiedzieli się jak mądrze korzystać z ciepła, dlaczego ciepło systemowe zapobiega powstawaniu niskiej emisji i smogu oraz jak dbać o jakość powietrza w mieście. W ramach programu przeprowadzone zostało także ogólnopolskie badanie wiedzy o cieple i energii. Pierwszych 1000 uczniów z całej Polski w nim uczestniczących mogło zdobyć nagrody w postaci wyjątkowego albumu, który rozszerzy wiedzę zawartą w e-lerningu. I tutaj bełchatowska Szkoła Podstawowa nr 8 okazała się bezkonkurencyjna. Wspomniane albumy trafiły do niemal 400 uczniów Ósemki, którzy odbyli lekcje w pełnym zakresie e-learningu i wzięli udział w konkursie wiedzy o cieple. Nagrody wręczyła im prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska, która projekt objęła honorowym patronatem.

- Bardzo się cieszę, że projekt, który wspólnie z Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej rozpoczęliśmy kilka lat temu, przyniósł takie rezultaty. Zaczynaliśmy od zajęć stacjonarnych, potem uczniowie przeszli na zajęcia w trybie online, jednak były one kontynuowane. Jak się dziś okazało, wiedza uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Bełchatowie zwyciężyła. Cieszę się również z tego, że także pozostałe nasze placówki kładą duży nacisk na edukację ekologiczną i naukę dbania o nasze środowisko – mówiła prezydent Mariola Czechowska.

Zwycięska Ósemka może oficjalnie używać tytułu „Szkoła pełna ciepła", który, jak mówi dyrektor placówki, w pełni oddaje zaangażowanie placówki w edukację i kształtowanie proekologicznych postaw.

Jesteśmy szkołą pełną ciepła, i dosłownie i w przenośni. Bo w naszej szkole jest oczywiście ciepło, ale przede wszystkim panuje u nas ciepła i przyjazna atmosfera – mówiła dyrektor SP nr 8 Maria Łazuga. Ekologia i wszystko, co z nią związane, są dla nas bardzo ważne. E-lekcje realizowaliśmy w ramach naszego jesiennego „Ekologicznego tygodnia", ale warto także wspomnieć, że wiosną z kolei organizujemy „Tydzień dla ziemi". Zależy nam, aby uczniowie już od najmłodszych lat uczyli się, jak dbać o naszą planetę, a co za tym idzie, także o nasze zdrowie i przyszłość – dodała dyrektor Łazuga.

Efekty tych wielotorowo prowadzonych działań już widać. Uczniowie nie tylko mają bowiem szeroką wiedzę w tym zakresie, ale także na co dzień wcielają ją w życie. 

Segregacja odpadów, rzadsza jazda autem, niepalenie w piecach śmieciami to naprawdę drobne rzeczy, które możemy robić każdego dnia – mówi Zuzanna z kl. VI C, a jej koleżanka Hanna dodaje: – Lubię dbać o środowisko, sprawia mi to przyjemność. Dlatego też segreguję odpady, staram się też oszczędzać wodę, częściej korzystam z roweru, jeśli tylko mam taką możliwość. 

Podobnego zdania jest także Iga, która przekonuje do zmiany złych przyzwyczajeń. 

- Kocham Ziemię za to, że mogę na niej żyć i oddychać świeżym powietrzem. Niestety niektórzy ludzie nie dbają o nasze środowisko i wytwarzają smog. Dlatego musimy zrobić wszystko, żeby ograniczyć ten złe nawyki i wprowadzić te dobre - dodaje. Z kolei Amelia z kl. IV b przypomina o znaczeniu recyklingu. – Można powiedzieć, że jestem ekologiem. Lubię ponownie wykorzystywać materiały wtórne, czyli np. z rolki papieru zrobić ładną bombkę albo z kartonu składacz do koszulek.

E-lekcje Ciepła to tylko jeden z projektów, które miasto od lat prowadzi wspólnie z PEC-em. 

- Od wielu lat promujemy działania i zachowania proekologiczne. Wspólnie z miastem prowadzimy różne akcje, jak chociażby „Stop smog", „20 stopni dla klimaty" czy właśnie lekcje ciepła. Te wszystkie działania mają jeden cel – ochronę środowiska i poprawę jakości powietrza, którym oddychamy – powiedział prezes bełchatowskiego PEC-u Grzegorz Zegarek.

Pełna fotorelacja z wydarzenia dostępna jest w mediach społacznościowych UM Bełchatów >>> KLIKNIJ

Źródło: UM Bełchatów