wersja testowa serwisu

Bełchatowianie świętowali Trzech Króli

orszak2
fot. Urząd Miasta Bełchatów

Za nami IX Bełchatowski Orszak Trzech Króli. Tegoroczne świętowanie miało inną formułę, niż zazwyczaj. Kacper, Melchior i Baltazar samotnie przeszli do kościoła na os. Dolnośląskim, gdzie pokłonili się Dzieciątku. Była uroczysta msza św. oraz koncert kolęd w wykonaniu zespołu „Z potrzeby serc". Wszystko, włącznie z wręczeniem nagród laureatom konkursu kolędowego „Panu wdzięcznie przygrywajcie", transmitowane było na facebookowym profilu miasta.

Tegoroczny Bełchatowski Orszak Trzech Króli miał w tym roku symboliczną formułę. Z powodu pandemii nie zaplanowano symbolicznych jasełek, które od dziewięciu lat gromadziły tłumnie mieszkańców naszego miasta. Ideą tegorocznego wydarzenia było połączenie wszystkich przyjaciół Orszaku Trzech Króli i tych, którzy dopiero po raz pierwszy chcieli dołączyć do tej formy świętowania, aby także w czasie epidemii stworzyć "wspólnotę ludzi szukających, tak jak trzej królowie: prawdy, dobra i piękna".

Tym razem wspólne świętowanie przeniosło się do internetu. Wszystko rozpoczęło się już w czasie Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to wystartował konkurs kolędowy, a w mediach społecznościowych królował kolędowy challenge. Natomiast w środę, 6 stycznia, na facebookowym profilu miasta prowadzona była transmisja z kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła na oś. Dolnośląskim.

To właśnie tam dotarł Mini Orszak z Trzema Królami, gdzie Mędrcy pokłonili się Dzieciątku. Po mszy św. wręczono nagrody laureatom konkursu „Panu wdzięcznie przygrywajcie". Na zakończenie zaś odbył się koncert kolęd w wykonaniu zespołu „Z Potrzeby Serc" . Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska.

>>> Fotorelacja: Bełchatowski Orszak Trzech Króli

Orszak Trzech Króli, który został zapoczątkowany w Warszawie w styczniu 2009 roku, cieszy się ogromną popularnością. W ostatnich latach przeszedł ulicami blisko 900 miast w Polsce, organizowany jest także w kilkudziesięciu innych krajach na kilku kontynentach - Europie, Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej. W każdym z tych miejsc ma swój niepowtarzalny klimat związany z kulturą i obyczajami. Odbywa się zarówno w siarczystym mrozie, jak i w słonecznej letniej aurze, a uczestniczą w nim dorośli i dzieci ze szkół oraz całe parafie. Wszystkim przyświeca wspólny cel – świętowanie tajemnicy Objawienia Pańskiego i śpiewanie kolęd.

Orszak co roku ma nowe hasło. Hasłem tegorocznej edycji wydarzenia były słowa zaczerpnięte z Pieśni XII Jana Kochanowskiego „Panu dzięki oddawajmy". Zgodnie z zachętą papieża Franciszka do czerpania z dorobku kulturowego, w jasełkowych scenach nie zabrakło fragmentów wierszy Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego czy Norwida.

źródło: UM Bełchatów