wersja testowa serwisu

Bełchatów: "Wyśpiewamy pamięć" w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

holeviater_20210729-073912_1
UM Bełchatów

W niedzielę, 1 sierpnia, „Wyśpiewamy pamięć" o powstańcach 1944 roku. W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent Mariola Czechowska zaprasza na wyjątkowy koncert w ogrodach parafialnych przy ul. Kościuszki, podczas którego śpiewane będą pieśni patriotyczne oraz piosenki, które towarzyszyły żołnierzom i cywilom walczącym o wolność i niepodległość Polski.

W tym roku mija 77 lat, kiedy mieszkańcy Warszawy podjęli zbrojną walkę z okupantem. Powstanie trwało 63 dni, okupione zostało krwią tysięcy żołnierzy, harcerzy i cywilów. Jak co roku bełchatowianie oddadzą hołd uczestnikom tego największego zrywu wolnościowego w okupowanej przez hitlerowców Europie. W tym roku nieco inaczej. Tradycyjnym obchodom towarzyszyć będzie bowiem wyjątkowy koncert „Wyśpiewajmy pamięć".

- Pieśni patriotyczne towarzyszyły żołnierzom od zawsze. Powstawały w chwilach marszu, bitwy, odpoczynku. Dawały odwagę i nadzieję na zwycięstwo, wyrażały tęsknotę za wolnością, ale też zwyczajnym, codziennym życiem. I to właśnie te pieśni chcemy wspólnie wyśpiewać. Mam nadzieję, że pomocny w tym będzie specjalnie na tę okazję przygotowany śpiewnik, który później skłoni nas do zadumy i refleksji nad naszą Ojczyzną oraz jej trudną, ale jakże piękną historią – mówi prezydent Mariola Czechowska.

„Białe róże", „Deszcz, jesienny deszcz", „Wojenko, wojenko" czy „Przybyli ułani pod okienko" – któż z nas nie zna tych pieśni? W niedzielę, 1 sierpnia, te oraz kilkanaście innych piosenek żołnierskich i powstańczych, wykona folkowo – swingowy zespół Holeviaters z Podhala. Razem z nim zaśpiewają także wszyscy, którzy przyjdą do ogrodów przy kościele pw. NNMP przy ul. Kościuszki. Koncert „Wyśpiewajmy pamięć" rozpocznie się o godz. 20:30.