Bełchatów: Urzędnicy aktywizują długotrwale bezrobotnych. Prace społecznie użyteczne ruszyły!

sweeping-3405224_1280
Pixabay

Drobne prace gospodarcze, pielęgnacja zieleni czy pomoc w sprzątaniu – to niektóre z zadań, jakie przez kilka najbliższych miesięcy wykonywać będzie dziewięcioro bezrobotnych bełchatowian. Wszystko w ramach kolejnej edycji miejskiego programu mającego na celu aktywizację osób pozostających bez pracy i prawa do zasiłku.

Prace społecznie użyteczne to program skierowany do osób bezrobotnych, które od dłuższego czasu nie mogą znaleźć zatrudnienia. 

Dzięki naszej współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Powiatowym Urzędem Pracy trwale bezrobotni bełchatowianie mogą zdobyć nowe doświadczenie zawodowe. To ważne, bo często mają oni problemy z pokonaniem bariery psychicznej przed podjęciem pracy, są pełne obaw o własne możliwości. Nasz program jest dla nich szansą wyjścia z domu i pokazania się z jak najlepszej strony. Nie bez znaczenia jest także fakt, że uczestnicy za swoją pracę będą otrzymywać wynagrodzenie. Najważniejsze jednak wydaje się wzmocnienie nawyków związanych z zatrudnieniem oraz dyscypliną pracy– podkreśla Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa. - Nasz program to także okazja dla pracodawców, którzy chcą zatrudnić pracownika, by sprawdzić go przed podpisaniem umowy o pracę- dodaje wiceprezydent.

Osoby, które każdego roku korzystają z tej formy, typuje bełchatowski MOPS. W tym roku prace społecznie użyteczne wykonywać będzie dziewięć osób. Pracować będą one w miejskich przedszkolach, Muzeum Regionalnym, Miejskim Centrum Sportu, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz Stowarzyszeniu Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Przystań". Do ich obowiązków będą należeć prace gospodarcze, porządkowe wewnątrz i na zewnątrz budynków, drobne prace remontowe oraz roznoszenie korespondencji na terenie miasta. To, gdzie została przydzielona konkretna osoba, zależało m.in. od jej wieku, zdolności, a także posiadanych kwalifikacji.

W sumie do końca września uczestnicy programu będą pracować przez 10 godzin tygodniowo i maksymalnie 40 godzin w miesiącu. Wynagrodzenie za wykonaną pracę nie jest opodatkowane i wynosi 9 zł godzinę. Zasady organizacji prac społecznie użytecznych reguluje Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.