wersja testowa serwisu

Bełchatów: Policja przyjmuje mnóstwo zgłoszeń o internetowych oszustwach! To istna plaga!

cyber-monday-5463567_1920
Pixabay

W związku z kolejnym zgłoszeniami dotyczącymi oszustw internetowych bełchatowscy funkcjonariusze ponownie apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas zakupów i sprzedaży internetowych. Tylko od poniedziałku, 12 lipca 2021 roku, ofiarą cyberprzestępców padło 11 mieszkańców powiatu bełchatowskiego.

- Oszustwa te dotyczą przede wszystkim sprzedaży na portalu OLX. Cyberprzestępcy udając potencjalnego klienta, nawiązują ze sprzedającym kontakt poprzez komunikator Whatsapp. Podsyłają fałszywe linki do płatności na OLX czy InPost. Pokrzywdzony zostaje zmanipulowany i wprowadzony w błąd, przez co pochopnie wpisuje w formularz dane bankowe umożliwiające logowanie. W ten sposób oszust wchodzi w posiadanie cennych informacji pozwalających mu na samodzielne logowanie do konta ofiary, tym samym kradzież dostępnych środków, ale również zaciągnięcie kredytów - wyjaśnia oficer prasowy KPP Bełchatów.

Kolejną często stosowaną przez oszustów metodą jest wykorzystanie kodu blik. Przestępcy włamują się na konta społecznościowe ofiar i rozsyłają do grupy znajomych prośbę o przesłanie kodu blik. Sprawcy tłumaczą, że pilnie muszą opłacić paczkę, a dysponują jedynie gotówką. Obiecują przy tym, że niezwłocznie oddadzą przekazane pieniądze. Pożyczka jest „prosta", a oszust nigdy nie prosi o dużą sumę. Musimy tylko zalogować się do swojego banku i w aplikacji wygenerować kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu". To zajmuje kilka minut, a kod wystarczy żeby oszust "wyczyścił" konto.

- Ostrzegamy – jeśli otrzymujesz prośbę o "pożyczkę" nie działaj pochopnie. Wystarczy jedynie sprawdzić czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Należy zrobić to przez bezpośredni kontakt na przykład dzwoniąc do tej osoby! Tylko w ten sposób możemy faktycznie zweryfikować czy korespondujemy ze znajomym. W przypadku, gdy weryfikacji dokonujemy przez komunikator czy mail w rzeczywistości piszemy z OSZUSTEM, który przejął konto naszego znajomego i się pod niego podszywa - informują policjanci.

Pamiętajmy również, by nie klikać w nieznane linki i nie podawać numeru swojej karty płatniczej. Weryfikujmy otrzymane z banku SMS-y służące do autoryzacji. Apelujemy o rozwagę i ostrożność.