Bełchatów oddał hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej

uroczystosci-kafel
Powiat bełchatowski, UM Bełchatów

W kościele Miłosierdzia Bożego odbyły się uroczystości poświęcone 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, organizowane przez Starostwo Powiatowe oraz parafię na Binkowie. Hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej oddali parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy Bełchatowa.

5 marca 1940 roku władze ZSRR podjęły decyzję o zamordowaniu polskich jeńców wojennych. W lesie katyńskim rozstrzelano wówczas blisko 22 tys. Polaków przetrzymywanych w obozach i więzieniach na terenie Związku Radzieckiego: w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. To była elita naszego narodu – oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, literaci, kupcy i działacze społeczni. W 82. rocznicę tamtych wydarzeń bełchatowianie oddali hołd ofiarom tego mordu.

Uroczystości tradycyjnie odbyły się w parafii pw. Miłosierdzia Bożego na Binkowie, a zainaugurował go montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 im. Gen. Ludwika Czyżewskiego w Bełchatowie.

Po części artystycznej zgromadzone delegacje złożyłykwiaty pod tablicą poświęconą „polskim żołnierzom i zesłańcom przybitym do krzyża niewoli i śmierci". Ostatnim punktem obchodów była msza św. w intencji Ojczyzny i ofiar wiosny 1940 roku.

Na niedzielne uroczystości do kościoła na Binkowie przyjechali senator RP Wiesław Dobkowski, poseł RP Grzegorz Lorek, Prezes PGE Górnictwo i Energetyka S.A., przedstawiciele władz miasta w osobach prezydent Marioli Czechowskiej i wiceprezydenta Dariusza Matyśkiewicza, samorządowcy, delegacje ze szkół i jednostek oraz licznie przybyli mieszkańcy. Władze powiatowe reprezentowała Dorota Pędziwiatr Starosta Bełchatowski, Wicestarosta Jacek Bakalarczyk, Marek Jasiński członek Zarządu Powiatu oraz Sekretarz Katarzyna Kleska. Radę Powiatu reprezentował jej Przewodniczący Sławomir Malinowski.

Dodajmy, że Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej będziemy obchodzić 13 kwietnia. Data ustanowionego przez Sejm RP w 2007 roku święta nawiązuje do opublikowania w 1943 roku przez hitlerowskie Niemcy informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem masowych grobów polskich oficerów, których wymordowała NKWD.