Bełchatów: Armagedon na szpitalnej pediatrii, obostrzenia na wszystkich pozostałych oddziałach! Grypa w natarciu

Bełchatów: Armagedon na szpitalnej pediatrii, obostrzenia na wszystkich pozostałych oddziałach! Grypa w natarciu
Szpital Wojewódzki J. Pawła II/ Pexels

Bełchatowska pediatria w Szpitalu Wojewódzkim Jana Pawła II w Bełchatowie pęka w szwach - od kilku tygodni oddział jest w pełnym obłożeniu. Mało tego sytuacja z zachorowaniami jest na tyle poważna, że trzeba organizować tzw "dostawki". W tej chwili bełchatowska lecznica przez wzgląd na ogromną zachorowalność wprowadziła już ograniczenia w odwiedzinach i całkowicie dla odwiedzających zamknęła dwa oddziały.Szczegóły poniżej.

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia w RMF FM zaznaczył w poniedziałek, że w skali kraju zajętych jest 63 proc. łóżek pediatrycznych. - Sytuacja pod względem infekcji stabilizuje się - niestety na tym wysokim poziomie - powiedział na radiowej antenie wiceszef resortu zdrowia. 

Najtrudniejsza sytuacja utrzymuje się nadal w województwach podkarpackim, świętokrzyskim i lubelskim. Tu zajętych jest niemal 90 proc. łóżek pediatrycznych. Jak dodał na radiowej antenie Kraska, łącznie w polskich szpitalach dla najmłodszych pacjentów przygotowanych jest ponad 15 tysięcy łóżek. Niestety spora ich część, bo aż 9,5 tysiąca jest już zajętych, a dzieci poniżej 14. roku życia stanowią połowę wszystkich leczonych z powodu grypy i innych sezonowych infekcji wirusowych. 

CZYTAJ TAKZE >>> "Potrójna epidemia": Ogromny wysyp zachorowań na grypę, do tego RSV i COVID. Przychodnie pękają w szwach

Tendencję ogromnego wzrostu hospitalizacji widać także na bełchatowskiej pediatrii, gdzie oddział jest nie tylko w 100 procentach obłożony, ale zachodzi także konieczność organizacji "dostawek"! I choć pracownicy medyczni jasno zaznaczają, że porównywanie tegorocznego okresu grypowego z tym z przełomu 2021/2022, kiedy jeszcze obowiązywały pandemiczne, "covidowe" obostrzenia, jest niewiele wskazujące, to obecna sytuacja jest rzeczywiście bardzo poważna.

W grudniu 2021 roku  do bełchatowskiego szpitala zgłosiło się 578 osób, w tym 229 dzieci, z rozpoznaniem chorób układu oddechowego, których wizyta zakończyła się hospitalizacją bądź udzieloną poradą w ramach POZ, NPL lub SOR. W 2022 liczby prezentują się o wiele gorzej.

- W analogicznym okresie obecnego roku, do dnia 27.12.2022 było to 2 021 wszystkich przypadków, w tym 1 338 dzieci (dane statystyczne obejmują przypadki zachorowań na choroby układu oddechowego). Odnosząc się do powyższych danych, zauważalna jest bardzo duża liczba zachorowań wśród dzieci. Dominują infekcje wirusowe, grypa, RSV oraz inne infekcje dolnych dróg oddechowych - informuje Karolina Swat z działu organizacji bełchatowskiego szpitala. 

Jak dodaje, w szpitalu hospitalizowane są głównie niemowlęta i dzieci do 5. roku życia. Natomiast dzieci starsze, bądź lżejsze przypadki, po wstępnej diagnostyce w SOR, kierowane są do leczenia w warunkach domowych. 

- Oddział pediatryczny w bełchatowskim szpitalu jest cały czas w pełni obłożony, a nawet są dni, w których konieczne są „dostawki". W przypadku braku możliwości hospitalizowania, dzieci, które wymagają pobytu w szpitalu, kierowane są do placówek ościennych - dodaje Swat z Szpitala Wojewódzkiego im. J. Pawła II w Bełchatowie.

Tylko do minionego wtorku, 27 grudnia zanotowano ponad 190 hospitalizacji dzieci. 75 procent wszystkich pobytów te te z powodu chorób układu oddechowego. Niestety w oddziale hospitalizowane były również dzieci z powikłaniami po grypie, w tym z zapaleniem mięśnia sercowego, czy też z zapaleniem płuc.

Szpital reaguje - ograniczenia i zamknięcia dla odwiedzających

Na chwilę obecną, odwiedziny dzieci w oddziale są możliwe we wzmożonym reżimie sanitarno-epidemiologicznym. Dzieci w szpitalu przebywają z rodzicami/opiekunami, więc nie są same. 

- Kierownictwo oddziału monitoruje sytuację na bieżąco i nie jest wykluczone, że w najbliższym czasie ze względu na dobro najmłodszych pacjentów i stan zagrożenia epidemicznego, odwiedziny zostaną ograniczone - dodaje Karolina Swat z Szpitala Wojewódzkiego Jana Pawła II w Bełchatowie.

Tak już zrobiono w dwóch mocno newralgicznych oddziałach: ginekologiczno – położniczym oraz w neonatologicznym. Od soboty, 30 grudnia oba oddziały do odwołania zostają zamknięte dla osób postronnych. Z kolei na pozostałych wyznaczono czasowe ograniczenia odwiedzin według poniższych zasad wzmożonego reżimu sanitarnego:

  • w tym samym czasie do pacjenta może wejść wyłącznie jedna osoba, bezwzględnie zdrowa (bez żadnych objawów infekcji, w tym kataru, kaszlu, gorączki czy bólu gardła),
  • ​osoba odwiedzająca zobowiązana jest do stosowania maseczki zasłaniającej nos i usta oraz dezynfekcji rąk od razu po wejściu do szpitala i kolejny raz po wejściu na docelowy oddział.