wersja testowa serwisu

Bełchatów: XVII Dni Papieskie. Sprawdź, co zaplanowano w mieście w ramach obchodów

Bełchatów: XVII Dni Papieskie. Sprawdź, co zaplanowano w mieście w ramach obchodów
UM Bełchatów

Już po raz XVII bełchatowianie będą uczestniczyć w Dniach Papieskich. Między 13 a 30 października w naszym mieście zaplanowano szereg wydarzeń, które poświęcone będą patronowi Bełchatowa - św. Janowi Pawłowi II.

Co roku w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Biskupa Rzymu, bełchatowianie obchodzą Dni Papieskie. Podobnie będzie i w tym roku. Wszystkie wydarzenia, jakie z tej okazji zostały zaplanowane, mają przybliżyć sylwetkę Patrona i Honorowego Obywatela Bełchatowa – św. Jana Pawła II.

Wszystko rozpocznie się w środę, 13 października Różańcem Fatimskim. Jego uczestnicy o godz. 20:00 wyruszą spod kościoła na os. Dolnośląskim i ulicami miasta przejdą pod pomnik św. Jana Pawła II przy Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ul. Kościuszki.

Kolejne wydarzenie będzie mieć miejsce w piątek,15 października. Tradycyjnie rozpocznie je ,,Serduszko dla Jana Pawła II", w ramach którego dzieci z bełchatowskich przedszkoli udekorują teren przy pomniku papieża Polaka własnoręcznie przygotowanymi serduszkami.

Dzień później, w sobotę 16 października – czyli dokładnie w 43. rocznicę wyboru Papieża Polaka - bełchatowianie wezmą udział w Apelu Jasnogórskim, który odśpiewany zostanie przy pomniku św. Jana Pawła II przy ul. Kościuszki.

Główne uroczystości tegorocznych Dni Papieskich zaplanowano na sobotę, 17 października. Tego dnia od samego rana mieszkańcy będą mieć okazję spróbowania papieskich kremówek. Stragany ze słodkościami staną przy kościele farnym. Tam też punktualnie w południe odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji mieszkańców Bełchatowa za wstawiennictwem patrona naszego miasta. Kwadrans wcześniej pod pomnikiem papieża złożone zostaną kwiaty. Na koniec, o godz. 15:00, odbędzie się natomiast koncert Zakładowej Orkiestry Górniczej KWB Bełchatów.

Tradycyjnie podczas Dni Papieskich bełchatowianie wspominają także błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę, kapelana „Solidarności". 19 października, czyli w 37 rocznicę jego śmierci, o godz. 17:00 rozpocznie się Różaniec z księdzem Jerzym, godzinę później zaś mieszkańcy złożą wieńce pod tablicą upamiętniającą duchownego. Następnie w parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy odbędzie się uroczysta liturgia. Msza św., podobnie, jak w latach ubiegłych, odprawiona zostanie w intencji Ojczyzny i ludzi pracy.

Kolejnym wydarzeniem, w jakim będą mogli wziąć udział bełchatowianie, będzie Liturgiczna Uroczystość św. Jana Pawła II w rocznicę inauguracji jego pontyfikatu. Msza św. w parafii przy ul. Kościuszki rozpocznie się o godz. 18:30.

Dni Papieskie, na które zapraszają prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska wraz z parafiami rzymskokatolickimi Dekanatu Bełchatowskiego, to także kilka wydarzeń towarzyszących. Od 13 do 30 października w siedzibie głównej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej przy ul. Kościuszki prezentowana będzie ekspozycja książek pt. „Nie wystarczy przekroczyć próg, trzeba wejść w głąb". Z kolei w sobotę, 16 października, filia nr 1 placówki w Grocholicach zaprasza na wystawę „Wydarzyło się wtedy".

Szczegółowy harmonogram tegorocznych, XVII Dni Papieskich, znajduje się na plakacie poniżej artykułu.

Źródło: UM Bełchatów